Все про індустріальний туризм

Індустріальний туризм – дослідження територій, будинків і інженерних споруд виробничого (не цивільного) або спеціального призначення, а також будь-яких залишених (занедбаних) споруджень із метою одержання психологічного й естетичного задоволення або задоволення дослідницького інтересу, захоплення у вигляді фотографування. Це явище включає багато рис молодіжної субкультури й англійською мовою зветься «urban exploration» (міське дослідження).

Одним з найпоширеніших видів індустріального туризму є відвідування залишених (занедбаних) об’єктів. Це можуть бути залишені недобудовані спорудження, що колись діяли, промислові, господарські й військові об’єкти, покинуті житлові будинки, райони й навіть міста (так звані міста-примари). Міста-примари та села с залишеними мешканцями, які складають особливу частину туристичного індустріального капіталу, налічуються у багатьох країнах. В Україні це – Чорнобиль та Прип’ять, в Австралії – Уіттеном, в Чилі Хамберстоун і т.д. Широке поширення індустріального туризму зв’язано з відносно незначним ризиком для здоров’я (хоча певну небезпеку можуть представляти, наприклад, раптові обвалення конструкцій, азбест, що використовувався для багатьох інженерних конструкцій і взагалі хімічні забруднення, відсутністю охорони об’єктів). В той же час існує багато людей далеких від бажання активно досліджувати об’єкти й нелегально проникати на їхню територію, тому задовольняються спогляданням індустріальних пейзажів і об’єктів промислової архітектури в процесі екскурсій на діючі об’єкти промисловості. Для них організуються спеціальні тури в різні міста світу .

Також існують спеціальні тури для бізнесменів зацікавлених промисловістю, які перебувають у пошуку вигідного вкладення коштів у виробництво. Такий вид туризму також називають індустріальним.

Об’єктами особливого натхнення можуть стати будинки певної архітектури. Наприклад, це може бути архітектура в стилі сталінський ампір, конструктивізм. Багато творчих людей надихаються видами на ЛЕП, залізничних розв’язок й депо, атмосферою спальних районів, міських колодязів, тупиків, дивних і незвичайних місць, давно невикористовуваних доріг, і взагалі неофіціозним життям міста. У країнах Європейського союзу діють туристичні фірми, що пропонують тури по не традиційним куточках європейських міст. Так, в місті Хожув в Сілезьському воєводстві Польщі (схожому з індустріальними регіонами Східної України) розробили так званий «Маршрут технічних визначних пам’яток» із 31 об’єкта. До їх числа входять вугільні шахти, рудники, найвища в світі дерев’яна радіовишка в Гливиці тощо. Вартість, при перерахуванні на українську валюту, за участь в екскурсії однієї особи складає від 250 до 500 грн., тобто сума на яку може розраховувати не тільки іноземець, а і вітчизняний турист середнього достатку .

Індустріальна археологія, подібно іншим видам археології – це також вивчення матеріальної культури минулого, але з приверненням уваги на історію розвитку промисловості. За кордоном існують кафедри індустріальної археології при університетах. Тому що основна робота археологів – вивчення об’єктів безпосередньо на місці, в результаті така наукова праця стає пов’язана з експедиційною й туристичною діяльністю. Індустріальну археологію можна назвати науково-історичним дослідженням об’єктів – діючих, залишених (занедбаних) і навіть зниклих.

Істотно підняв популярність такого туризму вихід довгоочікуваної багатьма комп’ютерної гри S.T.A.L.K.E.R.. Саме з її появою слово «сталкер» стає більше вживаним стосовно людини, що захоплюється індустріальним туризмом. До сьогоднішньої хвилі Urban exploration такі люди частіше називали себе дослідниками, індустріальщиками або диггерами. На заході, як можна прочитати на англійській сторінці Вікіпедії Urban exploration, новий вибух інтересу до цієї субкультури покоління нульових відбувся завдяки телевізійним шоу й періодичним виданням.

(за даними публікації Чередниченко О.Ю., Чередниченко А.О. Можливості та перспективи розвитку індустріального (промислового) туризму у східному регіоні України//Вісник економіки транспорту і промисловості.